Get Adobe Flash player

Vyhledat na stránkách

Počasí

Přihlášení

Rozhledna Koráb

Koráb u Kdyně (rozhledna)

Rozhledna Koráb u Kdyně Koráb u Kdyně (rozhledna)

Rozhledna Koráb u Kdyně je rozhledna s nádherným výhledem na hrad a rozhlednu Rýzmberk, hrad Nový Herštejn, rozhledna Bolfánek, Šumavu s kopcem Svatobor s rozhlednou, hrad Kašperk, Můstek, Jezerní horu, Javor a Ostrý, německý Hoher Bogen, Český les, Hrad Přimdu. Hned u rozhledny horský hotel s restaurací.

O postavení rozhledny na Korábu uvažoval kdyňský odbor KČT od roku 1901. Na přípravy realizace se dostalo až roku 1936, kdy byl turistům darován pozemek na vrcholu a samotná realizace začala v roce 1938. Stavba rozhledny byla zadána Václavovi Hrubému ze Kdyně. Rozhledna byla dřevěné trámové konstrukce s pěti patry - poslední vyhlídkové patro 21 m vysoké věže bylo rozšířené. V průběhu stavby KČT rozhodl také o postavení turistické chaty, kterou taktéž zhotovil stavitel Hrubý. Chata byla po čase ještě rozšířena. Roku 1948 došlo k opláštění rozhledny a zastřešení vyhlídkového patra. V letech 1982 - 87 chatu převzaly SHD Sokolov a upravily na rekreační středisko. Přitom byla i snesena chátrající dřevěná věž. Zanedlouho se však začala budovat rozhledna nová, která měla sloužit i jako vysílač. V roce 1992 byla postavena ocelová konstrukce vysoká 50 m s trojúhelníkovou vyhlídkovou kabinou ve výšce 29 m. Konstrukci tvoří plechem opláštěný tubus, ve kterém je umístěno točité schodiště. Vyhlídkovou plošinu nese ještě trubková příhradová konstrukce. Stavba i se zázemím byla otevřena 15. srpna 1992. Chata KČT byla po roce 1989 navrácena původnímu majiteli.

Stavba stojí na nejvyšším vrcholu Chudenické vrchoviny Korábu asi 2,5 km V od centra Kdyně, ve výšce 772 m n.m.

Až na vrchol se dá dostat autem. Pokud pojedeme ze Kdyně, na náměstí zabočíme vpravo směrem na Němčice. Po vystoupání do sedla zabočíme vpravo na Mezholezy a poté ještě jednou vpravo na Koráb. V navigaci nám pomohou ukazatele s nápisem Koráb. Vlak nás nejblíže zaveze do Kdyně (žel. trať č. 185 Domažlice - Klatovy). Od nádraží až na vrchol přes náměstí ve Kdyni vede žlutá TZT. Cesta je dlouhá 4 km, převýšení je téměř 300 m.

Rozhledna nabízí výhled na město Kdyně, okolní vrcholky Chudenické pahorkatiny (např. Rýzmberk s hradní rozhlednou), Domažlicko, Všerubský průsmyk, ale také na Český les s nejvyšším Čerchovem a Šumavu s vrcholy Ostrý, Můstek, Prenet atd. Na Bavorské straně je vidět vrchol Hohen Bogen s vojenskými objekty. Směrem do vnitrozemí je vidět na Klatovsko a jižní Plzeňsko, nad Sušicí Svatobor s rozhlednou. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Alpy.

Kontakty:

Obecní úřad úřad Spáňov

Spáňov 17

344 01 Domažlice

tel: 379 768 413

email:

Účetní-Marie Kestová: podatelna@spanov.cz

Místostarosta-Ing. Jiří Janda: ou@spanov.cz

Starosta-Josef Kupilík: starosta@spanov.cz

web: www.spanov.cz

Úřední hodiny

Den Dopoledne Odpoledne
Pondělí 18:00-20:00
Úterý
Středa 18:00-20:00
Čtvrtek
Pátek